Cem Tv’de Melek Önder’in sunduğu Kadınların Yarını programının konukları kadın mimarlardı. Mimar Kadın Dayanışması’ndan Aslı Çalıkoğlu ve Burçin Kuz, nasıl bir araya geldiklerini ve mimarların iş yaşamında karşılaştıkları sorunları anlattılar.

Programın başında adli mimarlıktan bahseden kadınlar, bu mimarlık dalının intihar süsü verilen kadın cinayetlerine de uygulanabileceğini belirttiler. Adli mimarlık, olay mahalinin 3 boyutlu çizimlerinin yanısıra eldeki videoların, ses kayıtlarının, görgü tanıkları ifadeleri gibi tüm verileri kullanarak gerçekte olayın nasıl meydana geldiğini ortaya çıkarmaya çalışan bir mimarlık dalı…

Kadınlar programın devamında cinsiyetçi iş ilanları üzerinden kampanya yaparak bir araya gelen mimar, mühendis, şehir plancı kadınların, TMMOB’de kadın kurultayları düzenlemeye uzanan mücadele pratiklerine değindiler. Ardından çalışmanın kutsanmasına özellikle de ücretsiz emek kapsamında değerlendirilen ve tam zamanlı çalışan stajer mimarların durumuna dikkat çektiler. Özellikle şantiyelerde kadın mimarları yok sayan, neredeyse kadın mimarların “uğursuzluk” getireceğine inan meslekdaşlarının varlığından ve değişen, dönüşen mimarlık emeğinden bahsettiler.

Dayanışma ve öz örgütlenme çağrısıyla bitirilen programın tamamına aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz…

Konu hakkında yorumunuzu yazın...