Cinsiyet ayrımcılığına hayatın her alanında olduğu gibi işyerlerinde de uğruyoruz. Ancak işyerlerinde kadınlar hemcinsleri ile de sorun yaşayabiliyor.

Zeynep her sabah olduğu gibi bu sabah da işe gitti. Bilgisayarını açtı. Mutfağa gitti ve Fadime ile karşılaştı. Önceki gün aralarında kötü bir münakaşa geçmişti. Bu konu üzerinde konuşmaya başladılar. Zeynep, Fadime’ye onunla iletişim kuramadığını söyledi. Fadime erkeklerle daha rahat çalışabiliyordu ve bunu söylüyordu. Peki Fadime Zeynep’le neden geçinemiyordu? Fadime’nin rahat çalışabildiği erkekler Zeynep’le anlaşamadığı için dalga geçebiliyordu. Zaten Zeynep işe başlamadan kavga çıkacağını aralarında konuşmamışlar mıydı? İşe yeni başladığı zamanlarda Zeynep tüm ön yargıları yıkıp iki kadının anlaşacağını düşünüyordu. Zaman geçtikçe Zeynep de yılmaya başlamıştı. O sabah Zeynep de artık Fadime’ye sesini yükseltti ve geçinemeyeceklerini anladı. Yöneticileri erkekti. Dönem dönem tüm çalışanlara özellikle kadınlara mobbing uyguluyordu. Çalışanlardan bir kadın, işyerinde yükselebilecekken erkek yönetici o kadının kendine güvenmemesini mobbing ile sağlayıp kadının yükselmesini kadının isteği ile engelledi. Erkek yönetici kadın çalışanlara çok daha rahat mobbing uyguluyordu. İşyerinde çalışan erkeklere ne küfür ediyor ne de sesini yükseltiyordu. Kadının kas kuvveti daha az olduğundan olabilir miydi? Erkekler işyerlerinde kendi cinslerine bu şekilde davransalar muhtemelen sonu kavga ile biterdi.

Zeynep erkeklerle işyerinde sorun yaşadığında karşılarında kadın olduğunu ve kadınları zayıf gördükleri için çok kolay onlara seslerini yükseltebildiklerini söylüyordu.

Zeynep’lerin işyerinde durum böyleyken, Ayşe işyerinde yöneticiydi ve çalışanlar, erkek yönetici olsa daha iyi çalışırdık diye yorum yapıyorlardı. Kadın yöneticileri neden sevmiyorlardı? Ayşe, sabah çocukları okula bıraktıktan sonra işe gidiyor, iş çıkışı eve gidiyor ve yemek yapıyordu. Eve geldiğinde çocuklar evde olmuş oluyordu. Bakıcıları çocukları okuldan eve getiriyordu. Yemek yedikten sonra bulaşıkları yıkıyor ve çocuklar uyuduktan sonra ertesi gün yapacağı işleri gözden geçiriyordu. Kocası da çoktan uykuya dalmış oluyordu. Ayşe’nin düşüneceği çok şey vardı. Ev işleri, çocukları, kocası, iş yaşamı…

Ayşe bu kadar çok şeyle uğraşırken kadın yöneticiler sevilmez kanısı ile karşı karşıya kalıyor, erkeklerin arasından zor ulaşabildiği yöneticiliği yapmasa mıydı?

Kadın daha çocukken sokakta top oynarken göğüsleri çıkmaya başlayınca sokakla vedalaşır. Şort giyse bacaklarına bakılır, laf atılır. Eve kapanmak zorunda kalır.Erkeklerse oyunlarına devam ederler.Maç yaparlar.Kahveye giderler.Eve kapanmazlar.Kadının okul yaşamı dışında sosyalleşeceği bir alan yoktur.

Eve kapanmışlığın sıkıntısını bizler iş yaşamında yaşıyor ve kendi cinslerimizle bile sorun yaşayabiliyoruz. Dışarı çıktığımızda bazı yargılarla karşı karşıya kalıyoruz. Birbirimizi korumak, birbirimize destek olmak yerine işyerlerinde erkeklerin kurallarını uygulamaya çalışırken karşı saflarda olabiliyoruz. Kadın çalışmaları işte bu yüzden var ve bizler bu çalışmalara katıldıkça daha fazla yan yana olacağız!

Yasemin (Elektronik ve Haberleşme Mühendisi)

Konu hakkında yorumunuzu yazın...